2026-05-15
| Brand | AUO |
| Model P/N | B140HAN04.D |
| Diagonal Size | 14.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 157PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 309.37(W)×174.02(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 315.84(H)×186.4(V)×5(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H), Reflection 4.3% (Typ.) |
| Luminance | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 262K 45%NTSC |
| Light Source | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Form Style | Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm) |
| Designed For | Laptop |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | eDP (2 Lanes), eDP1.2, 30 pinsConnector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |