2026-03-31
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LTN141XA-L02 |
| Diagonal Size | 14.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA 91PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 285.696(W)×214.272(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | - |
| Viewing Angle | 45/45/15/30 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | 6 o'clock |
| Color Depth | 262K |
| Outline Shape | - |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast Ratio | 230 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Backlight | 1 pcs CCFL , 10K hours , No Driver |
| Used for | Laptop |
| Touchscreen | Without |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |